45-231 Opole, ul. Oleska 133
tel. 77 40 30 895, kom. 609 79 88 99
 

Domy pasywne i energooszczędne


Powiększenie

Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do jego ogrzania – poniżej 15 kWh/(m²·rok). To oznacza, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, lub 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.


Istotą budownictwa pasywnego jest ograniczenie strat ciepła. Aby to osiągnąć wszystkie przegrody zewnętrzne posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Ponadto zewnętrzna powłoka budynku jest nieprzepuszczalna dla powietrza. Podobnie stolarka okienna wykazuje mniejsze straty cieplne niż rozwiązania stosowane standardowo. Obecnie koszt budowy domu pasywnego w Polsce to 8 do 15 procent więcej w stosunku do budowy standardowej.

Dom niskoenergetyczny, nazywany jest też domem energooszczędnym, to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Kształtuje się ono na poziomie od 30 do 60 kWh/(m²•rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/ (m²•rok).

Jak łatwo wyliczyć różnica w kosztach ogrzewania w jednym sezonie, pomiędzy domem standardowym a energooszczędnym (przykład dotyczy domu o powierzchni 200 m² ogrzewanego gazem) może przekroczyć 3.000 (trzy tysiące złotych), przy czym pamiętać trzeba, że okna mają znaczący udział w tej kwocie.

Zamieszczone obok zdjęcie zostało wykonane kamerą termowizyjną. Termografia ukazuje różnice w emisji ciepła zimą pomiędzy domem tradycyjnym (po lewej) a domem pasywnym (po prawej).